Skip to content

235 Colt StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 19, 2018

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC235
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH1750/BLDG16
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
29%
Improvement Value:$268,900
71%
Total Assessment$378,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+3.3%
2024$11,564+3.9%
2023$11,132+2.5%
2022$10,862+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 6354, Page 707Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 6175, Page 667Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 6015, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1997