Skip to content

245 Colt StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
May 10, 2004

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC245
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2200/BLDG15
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
28%
Improvement Value:$281,500
72%
Total Assessment$391,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,344+3.3%
2024$11,949+3.7%
2023$11,517+2.5%
2022$11,239+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 4761, Page 39

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4018, Page 225

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 3651, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1997