Skip to content

247 Colt StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Apr 19, 2024

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC247
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH1750/BLDG 15
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,806
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
32%
Improvement Value:$235,400
68%
Total Assessment$344,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,888+3.3%
2024$10,540+4.3%
2023$10,107+2.5%
2022$9,862+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,806DeedBook 6554, Page 1769Recorded4/25/2024

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 6245, Page 811Recorded4/1/2016

Property Sale

Sale
$188,128
DeedBook 3532, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1997