Skip to content

257 Colt StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC257
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2200/BLDG14
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
28%
Improvement Value:$281,300
72%
Total Assessment$390,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,338+3.3%
2024$11,943+3.8%
2023$11,511+2.5%
2022$11,233+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft2,186DeedBook 6567, Page 747Recorded9/5/2024

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft2,186DeedBook 6458, Page 539Recorded9/28/2021

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 5307, Page 130

Property Sale

Sale
$213,474
DeedBook 3373, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1997