Skip to content

268 Colt StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 16, 2016

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC268
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH1750/BLDG22
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
32%
Improvement Value:$236,400
68%
Total Assessment$345,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,920+3.3%
2024$10,571+4.3%
2023$10,138+2.5%
2022$9,892+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 6244, Page 1656Recorded3/24/2016

Property Sale

Sale
$187,339
DeedBook 3396, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1997