Skip to content

311 Watkins RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$199,971
Last Sale Date
Nov 13, 1998

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC311
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2042/BLDG 9
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,386
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
28%
Improvement Value:$284,300
72%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,432+3.3%
2024$12,035+3.7%
2023$11,603+2.5%
2022$11,322+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,971
DeedBook 3494, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1997