Skip to content

314 Watkins RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$542,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC314
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2200/BLDG11
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
30%
Improvement Value:$250,300
70%
Total Assessment$359,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,359+3.3%
2024$10,995+4.1%
2023$10,563+2.5%
2022$10,307+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$542,000
Sq Ft2,186DeedBook 6484, Page 1127Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,186DeedBook 6266, Page 580Recorded10/26/2016

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6070, Page 852

Property Sale

Sale
$406,000
DeedBook 5445, Page 29

Property Sale

Sale
$372,000
DeedBook 4609, Page 121

Property Sale

Sale
$334,900
DeedBook 4397, Page 182

Property Sale

Sale
$194,065
DeedBook 3333, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1997