Skip to content

320 Watkins RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Jun 20, 2007

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC320
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2200/BLDG11
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
31%
Improvement Value:$243,600
69%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,147+3.3%
2024$10,791+4.2%
2023$10,358+2.5%
2022$10,107+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 5722, Page 209

Property Sale

Sale
$200,133
DeedBook 3313, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1997