Skip to content

323 Watkins RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$350,300
Last Sale Date
Jul 16, 2014

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC323
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH1750/BLDG8
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
31%
Improvement Value:$246,100
69%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,226+7.6%
2024$10,433+4.3%
2023$10,000+2.5%
2022$9,758+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,300

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 6198, Page 929Recorded7/28/2014

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 5934, Page 39

Property Sale

Sale
$187,392
DeedBook 3487, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1997