Skip to content

332 Watkins RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC332
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2200/BLDG10
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
27%
Improvement Value:$296,300
73%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,811+3.3%
2024$12,401+4.2%
2023$11,896+2.5%
2022$11,609+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,186DeedBook 6408, Page 540Recorded7/14/2020

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5014, Page 29

Property Sale

Sale
$207,241
DeedBook 3314, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1997