Skip to content

361 Watkins RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2013

Property Information

Block78.37
Lot1
QualifierC361
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class39
DescriptionTH2042/BLDG5
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,500
29%
Improvement Value:$268,300
71%
Total Assessment$377,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,927+3.3%
2024$11,546+3.9%
2023$11,113+2.5%
2022$10,845+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,346
DeedBook 3411, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1997