Skip to content

2 Carey StreetPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2007

Property Information

Block78.38
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,207
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
40%
Improvement Value:$276,100
60%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,633+6.4%
2024$13,755+2.9%
2023$13,371+2.5%
2022$13,047+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,155
DeedBook 3420, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1998