Skip to content

32 Coburn RoadPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block78.39
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,586
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,200
39%
Improvement Value:$300,400
61%
Total Assessment$492,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,551+6.2%
2024$14,644+2.9%
2023$14,237+2.5%
2022$13,892+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,586DeedBook 6227, Page 1385Recorded9/3/2015

Property Sale

Sale
$237,669
DeedBook 3433, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1998