Skip to content

10 Manley RdPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Feb 22, 2023

Property Information

Block78.39
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,950
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,300
41%
Improvement Value:$255,600
59%
Total Assessment$436,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,793+9.6%
2024$12,588+2.8%
2023$12,239+2.5%
2022$11,943+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft1,950DeedBook 6516, Page 1862Recorded3/8/2023

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 6203, Page 1374Recorded10/6/2014

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4315, Page 69

Property Sale

Sale
$221,869
DeedBook 3311, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1997