Skip to content

49 Manley RdPennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block78.40
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,992
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,500
46%
Improvement Value:$218,100
54%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,742+6.9%
2024$11,925+2.8%
2023$11,597+2.5%
2022$11,316+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$414,000
DeedBook 6164, Page 672

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 4415, Page 143

Property Sale

Sale
$227,900
DeedBook 3570, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1996