Skip to content

17 Manley RdPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block78.40
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,931
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
46%
Improvement Value:$228,100
54%
Total Assessment$423,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,373+6.7%
2024$12,536+2.9%
2023$12,187+2.5%
2022$11,892+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,931DeedBook 6308, Page 965Recorded11/28/2017

Property Sale

Sale
$186,669
DeedBook 3182, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1997