Skip to content

15 Manley RdPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$212,679
Last Sale Date
Mar 27, 1997

Property Information

Block78.40
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,586
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,100
38%
Improvement Value:$301,600
62%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,365+6.2%
2024$14,464+2.9%
2023$14,059+2.5%
2022$13,719+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$212,679
DeedBook 3179, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1997