Skip to content

9 Bonner CtPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$504,000
Last Sale Date
Aug 24, 2012

Property Information

Block78.40
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/PL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,586
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,900
37%
Improvement Value:$327,200
63%
Total Assessment$517,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,325+6.1%
2024$15,393+2.9%
2023$14,965+2.5%
2022$14,603+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$504,000
DeedBook 6154, Page 1493

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 4078, Page 238

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 3657, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1997