Skip to content

18 Fanning WayPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block78.40
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,648
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,200
47%
Improvement Value:$206,100
53%
Total Assessment$388,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,259+7.0%
2024$11,457+2.9%
2023$11,138+2.5%
2022$10,868+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 6289, Page 1690Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 6199, Page 480Recorded8/5/2014

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 4874, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$182,176
DeedBook 3144, Page 244