Skip to content

20 Fanning WayPennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$221,822
Last Sale Date
Aug 23, 1996

Property Information

Block78.40
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,586
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,500
39%
Improvement Value:$304,400
61%
Total Assessment$498,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,750+6.2%
2024$14,837+2.9%
2023$14,420+2.5%
2022$14,071+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$221,822
DeedBook 3111, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1996