Skip to content

23 Fanning WayPennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2007

Property Information

Block78.41
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,586
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,800
39%
Improvement Value:$289,400
61%
Total Assessment$474,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,970+6.3%
2024$14,082+2.9%
2023$13,686+2.5%
2022$13,355+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4166, Page 240

Property Sale

Sale
$207,615
DeedBook 3086, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1996