Skip to content

11 Fanning WayPennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 3, 2012

Property Information

Block78.41
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,586
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
39%
Improvement Value:$287,400
61%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,869+6.3%
2024$13,984+2.9%
2023$13,594+2.5%
2022$13,265+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6153, Page 660

Property Sale

Sale
$383,000
DeedBook 4577, Page 127

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3884, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1996