Skip to content

5 Fanning WayPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$667,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block78.41
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,992
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
44%
Improvement Value:$227,300
56%
Total Assessment$408,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,884+6.8%
2024$12,062+2.9%
2023$11,725+2.5%
2022$11,442+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$667,000
Sq Ft1,992DeedBook 6562, Page 1417Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 3672, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1997