Skip to content

79 Manley RdPennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Oct 28, 1998

Property Information

Block78.41
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,586
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,700
37%
Improvement Value:$318,500
63%
Total Assessment$504,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,918+6.1%
2024$14,999+2.9%
2023$14,576+2.5%
2022$14,224+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 3480, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1995