Skip to content

54 Manley RdPennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block78.42
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,950
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,400
43%
Improvement Value:$242,800
57%
Total Assessment$425,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,424+6.7%
2024$12,585+2.9%
2023$12,230+2.5%
2022$11,934+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5120, Page 58

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 3672, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1996