Skip to content

38 Manley RdPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$373,500
Last Sale Date
Apr 17, 2002

Property Information

Block78.42
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2010

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,640
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,300
37%
Improvement Value:$336,700
63%
Total Assessment$532,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,795+6.0%
2024$15,848+2.9%
2023$15,408+2.5%
2022$15,035+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$373,500
DeedBook 4268, Page 71

Property Sale

Sale
$225,746
DeedBook 3199, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1997