Skip to content

3 Carey StreetPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$663,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block78.42
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,895
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,700
45%
Improvement Value:$219,800
55%
Total Assessment$401,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,675+6.9%
2024$11,860+2.9%
2023$11,526+2.5%
2022$11,247+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$663,000
Sq Ft1,895DeedBook 6533, Page 1160Recorded9/5/2023

Property Sale

Sale
$473,000
Sq Ft1,895DeedBook 6385, Page 1416Recorded10/29/2019

Property Sale

Sale
$438,000
DeedBook 5429, Page 31

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 3663, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1998