Skip to content

7 Carey StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$529,900
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block78.42
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,992
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
41%
Improvement Value:$264,600
59%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,162+6.5%
2024$13,300+2.9%
2023$12,927+2.5%
2022$12,615+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$529,900
DeedBook 5396, Page 183

Property Sale

Sale
$211,141
DeedBook 3208, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1997