Skip to content

17 Carey StreetPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2002

Property Information

Block78.42
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2012

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,800
46%
Improvement Value:$222,900
54%
Total Assessment$410,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,966+6.8%
2024$12,141+2.9%
2023$11,805+2.5%
2022$11,519+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$201,630
DeedBook 3676, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1997