Skip to content

3 Masters WayPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 12, 2015

Property Information

Block78.43
Lot11.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,571
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,700
42%
Improvement Value:$302,500
58%
Total Assessment$520,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,423+6.5%
2024$15,414+4.9%
2023$14,699+2.5%
2022$14,343+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,571DeedBook 6228, Page 1290Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$250,860
DeedBook 3204, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1997