Skip to content

25 Avalon RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$634,900
Last Sale Date
Sep 1, 2004

Property Information

Block78.43
Lot11.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,574
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,100
42%
Improvement Value:$324,500
58%
Total Assessment$559,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,667+6.2%
2024$16,634+4.9%
2023$15,861+2.5%
2022$15,477+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$634,900
DeedBook 4889, Page 200

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 3508, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1997