Skip to content

29 Avalon RoadPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block78.43
Lot11.09
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,144
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,700
47%
Improvement Value:$276,300
53%
Total Assessment$518,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,353+6.5%
2024$15,356+4.9%
2023$14,643+2.5%
2022$14,289+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 6173, Page 844Recorded7/5/2013

Property Sale

Sale
$609,000
DeedBook 4993, Page 210

Property Sale

Sale
$236,900
DeedBook 3204, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1997