Skip to content

47 Avalon RoadPennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Dec 1, 2005

Property Information

Block78.43
Lot11.18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2011

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,408
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
44%
Improvement Value:$274,000
56%
Total Assessment$485,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,311+6.8%
2024$14,339+4.9%
2023$13,674+2.5%
2022$13,343+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 5243, Page 40

Property Sale

Sale
$279,980
DeedBook 3353, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1998