Skip to content

5 Miller CirclePennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 27, 2006

Property Information

Block78.43
Lot1
QualifierC003
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/CHESTER
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
42%
Improvement Value:$186,000
58%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,850+3.3%
2024$9,535+3.6%
2023$9,208+2.5%
2022$8,985+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5554, Page 229

Property Sale

Sale
$319,099
DeedBook 4554, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 2003