Skip to content

45 Heath CourtPennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block78.43
Lot1
QualifierC019
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/BELMONT
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,711
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
45%
Improvement Value:$166,200
55%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,225+3.3%
2024$8,930+3.8%
2023$8,602+2.5%
2022$8,394+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,711DeedBook 6445, Page 1537Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$295,882
DeedBook 4558, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 2003