Skip to content

97 Knox CourtPennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 9, 2023

Property Information

Block78.43
Lot1
QualifierC045
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/BELMONT
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,783
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
44%
Improvement Value:$176,500
56%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,550+3.3%
2024$9,244+3.7%
2023$8,917+2.5%
2022$8,701+2.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,783DeedBook 6538, Page 932Recorded10/20/2023

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,783DeedBook 6435, Page 1979Recorded3/25/2021

Property Sale

Sale
$359,000
Sq Ft1,783DeedBook 6402, Page 1392Recorded4/28/2020

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft1,783DeedBook 6200, Page 673Recorded8/20/2014

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 5276, Page 206

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 4636, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 2003