Skip to content

221 Brinley DrivePennington, NJ 08534

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block78.43
Lot1
QualifierC068
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/COVEN
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,132
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,400
41%
Improvement Value:$201,800
59%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,140+3.4%
2024$9,807+3.9%
2023$9,441+2.5%
2022$9,206+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,132DeedBook 6580, Page 1936Recorded1/23/2025

Property Sale

Sale
$339,095
DeedBook 4767, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 2004