Skip to content

235 Brinley DrivePennington, NJ 08534

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2018

Property Information

Block78.43
Lot1
QualifierC075
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/BARRING
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,594
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
45%
Improvement Value:$166,200
55%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,225+3.3%
2024$8,930+3.8%
2023$8,602+2.5%
2022$8,394+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 5754, Page 188

Property Sale

Sale
$311,469
DeedBook 4792, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 2004