Skip to content

255 Brinley DrivePennington, NJ 08534

Built 2004

Last Sale Price
$391,200
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block78.43
Lot1
QualifierC085
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class39
DescriptionTOWNHSE/ELLSWOR
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,312
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,400
39%
Improvement Value:$216,300
61%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,847+3.3%
2024$10,500+3.6%
2023$10,134+2.5%
2022$9,889+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$391,200

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 6267, Page 69Recorded11/2/2016

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6024, Page 984

Property Sale

Sale
$348,528
DeedBook 4728, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2004