Skip to content

293 Penn Lawrenceville RdPennington, NJ 08534

Vacant Land

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block78.43
Lot54.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,522+3.3%
2024$2,442-0.1%
2023$2,444+6.1%
2022$2,304+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6545, Page 273Recorded12/28/2023