Skip to content

1 Buckingham DrivePennington, NJ 08534

Built 2004

Last Sale Price
$419,389
Last Sale Date
Sep 27, 2004

Property Information

Block78
Lot27.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,503
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,900
33%
Improvement Value:$283,900
67%
Total Assessment$423,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,379+3.3%
2024$12,951+2.8%
2023$12,594+2.5%
2022$12,289+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$419,389
DeedBook 4900, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 2004