Skip to content

54 Lexington DrivePennington, NJ 08534

Built 2004

Last Sale Price
$447,788
Last Sale Date
Jul 27, 2004

Property Information

Block78
Lot27.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,678
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
32%
Improvement Value:$297,800
68%
Total Assessment$437,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,825+3.3%
2024$13,382+2.9%
2023$13,007+2.5%
2022$12,692+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$447,788
DeedBook 4804, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 2004