Skip to content

26 York RoadPennington, NJ 08534

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block78
Lot27.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description1.5SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,579
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,800
32%
Improvement Value:$291,800
68%
Total Assessment$431,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,626+3.3%
2024$13,190+2.9%
2023$12,823+2.5%
2022$12,513+7.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$481,994
DeedBook 5478, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 2006