Skip to content

12 Westminster CourtPennington, NJ 08534

Built 2006

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block78
Lot27.24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,093
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,100
40%
Improvement Value:$203,400
60%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,750+3.3%
2024$10,406+2.9%
2023$10,113+2.5%
2022$9,868+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6155, Page 1005

Property Sale

Sale
$439,178
DeedBook 5360, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 2006