Skip to content

14 Westminster CourtPennington, NJ 08534

Built 2005

Last Sale Price
$524,317
Last Sale Date
Aug 17, 2005

Property Information

Block78
Lot27.25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,678
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
31%
Improvement Value:$306,500
69%
Total Assessment$447,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,115+3.3%
2024$13,663+2.9%
2023$13,279+2.5%
2022$12,958+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$524,317
DeedBook 5147, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 2005