Skip to content

5 Lexington DrivePennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block78
Lot7.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2016

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,666
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,800
32%
Improvement Value:$299,000
68%
Total Assessment$439,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,884+3.3%
2024$13,440+4.9%
2023$12,812+2.5%
2022$12,496+7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$579,000
Sq Ft2,666DeedBook 6469, Page 912Recorded1/3/2022

Property Sale

Sale
$543,000
DeedBook 5289, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 2003