Skip to content

27 Lexington DrivePennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$338,023
Last Sale Date
Jul 18, 2003

Property Information

Block78
Lot7.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,909
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
42%
Improvement Value:$185,100
58%
Total Assessment$321,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159+3.3%
2024$9,834+2.9%
2023$9,559+2.5%
2022$9,328+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$338,023
DeedBook 4577, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 2003