Skip to content

51 Lexington DrivePennington, NJ 08534

Built 2005

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 17, 2015

Property Information

Block78
Lot7.23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,678
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
31%
Improvement Value:$311,800
69%
Total Assessment$451,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,266+3.3%
2024$13,810+2.9%
2023$13,423+2.5%
2022$13,098+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,678DeedBook 6237, Page 1100Recorded12/30/2015

Property Sale

Sale
$519,634
DeedBook 5049, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 2005