Skip to content

55 Lexington DrivePennington, NJ 08534

Built 2005

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block78
Lot7.25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,834
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
31%
Improvement Value:$304,900
69%
Total Assessment$444,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,045+3.3%
2024$13,596+2.9%
2023$13,212+2.5%
2022$12,892+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,834DeedBook 6491, Page 1016Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$476,044
DeedBook 5214, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 2005