Skip to content

59 Lexington DrivePennington, NJ 08534

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2010

Property Information

Block78
Lot7.27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,492
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,400
33%
Improvement Value:$278,500
67%
Total Assessment$417,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,193+3.3%
2024$12,771+2.9%
2023$12,416+2.5%
2022$12,116+7.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,050
DeedBook 5184, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 2005